Teretulemast Virumaale! Tuur ” Virumaa ajalugu ja aarded” toob kokku kõik olulised ajaloolised paigad, mida Lääne- ja Ida-Virumaa pakub – alates Rakvere linnuse vürstlikest ekskursioonidest kuni Narva raekoja ja Victoria bastionide saladusteni. Tuur näitab piirkonna taasiseseisvumise ajaloo sihtkohti, mitmekesisust ja kultuuripärandi väärtust ning viib osalejad ka kaunitesse ja haruldastesse muuseumitesse, kus saab avastada pärandit, mis on täis aardeid ja lugusid.
Kas teadsite, et Eesti idakaldal on paiku, kus kajab vastu Soome jalajälg? Meie ühine ajalugu, sarnane loodus ja omavaheline lähedus on loonud silla, mis ulatub üle mere, sajandite taha. Selle tuuri jooksul viibite kohtades, kus on jalutanud Soome kaupmehed, kirjanikud ja rändurid. Avastame paiku, mis võiksid olla kui leheküljed ühest ühisest ajalooalbumist.
Olgu teie südames Soome kodumaa või uudishimu Eestimaa vastu – see tuur on loodud just teile. Astuge ajas tagasi ja tunnetage tuttavat võõrsil!
Teekonna ülevaade:
- Teekond algab ja lõppeb Tallinnas;
- Läbitav aastaringselt;
- Kestvus 3 ööd 4 päeva;
- 480 kilomeetrit;
- Vaata soovitusi, kuidas reisida Eestis!
- Tutvu Lahemaa ja Ida-Virumaa giididega!

Teekond:
1. Palmse mõis
Teekonna esimene peatus on Palmse Mõis. Palmses saab jalutada pargis, matkata metsaradadel, külastada ajaloolist palmimaja ja tutvuda mõisaloomadega. Palmse mõisas asub nii kõrts kui ka eelbroneeringu alusel külastatav restoran. Lisaks on mõisa alal suvel ka kohvik.”. Palmse mõisas soovitame ka süüa lõunat, et uuetele seiklustele vastu minna. Palmse mõisas asub nii kõrts kui ka eelbroneeringu alusel külastatav restoran. Täiskasvanud saavad etteregistreerimisel osaleda Palmse mõisa sepikojas toimuvas töötoas, kus nad saavad valmistada endale õnnenaela. Pere pisemad saavad samal ajal mõisas või selle ümbruses ringi uudistada.

Hea teada: Palmse mõisas asub kõrts, restoran ja öömaja. Kohapeal võimalus kasutada E-giidi teenust erinevates võõrkeeltes.
2. Toolse Ordulinnus
Eesimese päeva teine vaatamisväärsus on mere ääres vabas õhus asuv Toolse ordulinnus, mida peetakse ka Virumaa mereväravaks. See on Eesti põhjapoolseim ja noorim keskaegne ordulinnus. Praegu on linnus varemetes ning pakub palju silmailu. See on suurepärane koht nautimiseks loodust ja merd. Ordulinnus on külastatav 24/7.

Hea teada: Avatud 24/7 vabas õhus.
3. Eesti kaevandusmuseum
Kaevandusmuuseumis saab avastada kaevanduse ajalugu, kogeda safariretki vanadel karjäärialadel ning kindlatel kuupäevadel giidiga matkata (kuupäevad on kodulehel leitavad). Territooriumil saab ronida kopa sisse ja uudistada teisi kaevandusmasinaid. Kaevanduse territoorium pakub erinevaid elamusi igas vanuses inimestele. Näiteks saab külastada põgenemistuba, natutida romatikapaketti, läbida kaevuri kiirkursuse ja palju muud.

Hea teada– Muuseum on avatud T-P 11.00-17.00. Allmaakaevanduse külastuseks on vajalik eelbroneering!
4. Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum
Muuseum kogub ning tutvustab põlevkivitööstuse ja Kohtla-Järve linna ajalugu. Muuseum on ainus muuseum maailmas selles valdkonnas. Külastajatel on võimalus tutvuda põlevkivi, kui maavara kasutamise ajalooga ja tänapäevaga. Püsiekspositsiooni ilmestavad mitukümmend kunstiteost, mida võib võtta ka omaette näitusena.

Hea teada: Giid ainult ettetellimisel (lisatasu 15 eur), teisipäevast – reedeni kell 12:00 – 18:00, piletite müük kuni 17:30, laupäeval kell 10:00 – 16:00, piletite müük kuni 15:30.
SOOVITAME ÖÖBIMISEKS:
5. VR Toila
Virtuaalse rännaku esimene osa viib sind jalutuskäigule läbi Oru pargi, kus tutvud Oru lossi rajamise ja renoveerimise lugudega. Teises osas tutvud Eesti president Konstantin Pätsi elulooga Oru lossis. Viimases osas saad lossis ise ringi liikuda, taastatud on keldrikorrus koos Eesti toa, aiasaali ja baariga.

Hea teada: Tuurid toimuvad ettetellimisel välitingimustes. Rännakud algavad igapäev igal täistunnil, riigipühadel suletud. Viimane VR-tuur algab tund enne sulgemist. Ühe osa kestus: ~40 min.
6. Sillamäe muuseum
Sillamäe mitut nägu tutvustatakse interaktiivsete lahenduste, sh virtuaalreaalsuse abil. Sillamäe oli Eesti NSV ajal kinnine ja salastatud linn, mistõttu on see siiani ümbritsetud erinevate müütidega. Tule tutvu põneva linna ajalooga Sillamäe muuseumis! Püsiekspositsioon koosneb 2 osast, millest esimene annab ülevaate linna kujunemisest ja arengust. Teine osa paikneb välialal, kus saab läbi VR maailma kogeda kunagise totalitaarse režiimi varjatud saladusi. Välialal asub laste mänguala koos erinevate atraktsioonidega ja müügikärudest saab suvel osta pirukaid, limonaadi ja jäätist. Pakutakse ka giidiga ekskursioone, otsingumänge, temaatilisi programme lastele ning täiskasvanutele.
Hea teada: muuseumi kõrval saab muuseumi loal parkida kuni 10 sõidukit. Muuseumis on näitus, välialad, programmid.
7. Vaivara sinimäed
Muuseumis eksponeeritakse relvi, mundreid, sõdurite isiklikke esemeid, sõjaaegseid fotosid, vaenupoolte propagandaplakateid jms. Suurelt ekraanilt saab vaadata ajaloolisi filme ja dokumentaalkaadreid. Osa saab võtta erinevatest ekskursioonidest, loodusprogrammidest, elamusprogrammidest ja haridusprogrammidest. Näiteks pakutakse ajarännak aastasse 1944 (Ajarännak sobib nii täiskasvanud sõpruskondadele kui ka lastega peredele. See erineb tugevalt teistest samalaadsetest seiklustest. Ajarännakut läbiviivad juhendajad on oma ala spetsialistid, kes on kogu stsenaariumi hoolega läbimõelnud. Seega võite olla kindlad, et teenindus, mida kogete, on esmaklassiline.

Hea teada: Avatud: T- L 10.00- 17.00; 15. juuni-15.august 10.00-18.00, P 10.00- 16.00.
8. Victoria bastion
Bastioni kasemattides ja püssirohukeldris väljapandud ekspositsioon tutvustab bastionidest koosneva kaitsesüsteemi ajalugu. Victoria bastioni kasematid on 17. sajandi lõpus ehitatud bastionikäigud, kus praegu tegutseb turismiattraktsioon ning viiakse läbi ekskursioone, põgenemismänge ning erinevaid programme. Nüüd on võimalik ühe pileti raames külastada ekskursiooni kasemattides, ekskursiooni Raekoja hoones ja isegi näha Vana Narva virtuaalreaalsuses (Teenus on saadaval vähemalt 10-liikmelistele gruppidele). Siin toimuvad nii tavaekskursioonid kui ka ettebroneerimisega eriprogrammid nii täiskasvanutele kui ka lastele. Bastioni kasemattides ja püssirohukeldris väljapandud ekspositsioon tutvustab bastionidest koosneva kaitsesüsteemi ajalugu. Bastioni all looklevad maa-alused käigud on täna avatud külastajatele ning seal saab giidiga ekskursioonil tutvuda nii kindlustuskunsti kui ka linna ajaloo põnevate tahkudega.

Hea teada: Ekskursiooni ajad: Laupäev kell 11:00, 14:00 ja 16:00 Eelregistreerimine on kohustuslik.
SOOVITAME ÖÖBIMISEKS:
9. Narva Raekoda
Üks väheseid barokiaegse Narva tänapäevani säilinud ehitisi on raekoda. Raekojas viiakse läbi majatuure ja saab teostada ka virtuaalset ajarännakut. Majatuuri käigus on võimalik näha Narva linnapea esinduskabinetti, linnavolikogu istungite saali, pidulike tseremooniate saali ja konverentsikeskust ning tulevaste restorani ja martsipani töötoa/kohviku ruume. Ekskursioonil räägib giid ka linna ajaloost ja legendidest.

Hea teada: Giidiga ekskursioonid toimuvad R-E 13:00 ja 17:00.
10. Narva muuseum
Erinevad haridus- ja meelelahutusprogrammid peredele (eesti, vene ja ettetellimisel inglise ja ukraina keeltes).Erinevad giidiga ekskursioonid. Suvekuudel on avatud kohvik Maitsepaik. Muuseumis saab töötubades valmistada martsipanist kujukesi, mosaiik tehnikas keraamilisi kuumaaluseid ning maalida prosse ja tekstiilist pinaleid/kosmeetikakotte. Narva muuseumis saab osa võtta erinevatest haridus- ja meelelahutusprogrammidest ning giidiga ekskursioonidest. Muuseumis saab töötubades valmistada martsipanist kujukesi, mosaiik tehnikas kuumaaluseid ning maalida prosse ja tekstiilist pinaleid/kosmeetikakotte. Muuseumis on suvekuudel avatud ka kohvik Maitsepaik.
Hea teada: Eelregistreerimine tasulistesse töötubadesse ja progammidesse on kohustuslik.
11. Kreenholm
Saksa tööstur Ludwig Knoop (1821–1894) asutas 1857. aastal Kreenholmi manufaktuuri, mis 19. sajandi lõpuks koosnes juba viiest vabrikust: vana ketrusvabrik, vana kudumisvabrik, uus kudumisvabrik, Georgi vabrik ja Joala vabrik. I maailmasõja puhkemise ajaks oli manufaktuurist saanud üks suuremaid tekstiiliettevõtteid maailmas. II maailmasõja käigus pea täielikult hävinud vabrikud taastati 1960. aastateks. Viimistlusvabriku valmimisega sai Kreenholmist täistsükliga tootmisettevõte, mille eksporditavaks toodanguks olid kangad, lõngad, froteekäterätikud jne. Hoolimata pingutustest pidi Rootsi tekstiiliettevõtte poolt 1995. aastal erastatud Kreenholmi manufaktuur 2010. aastal oma tegevuse lõpetama. Kreenholmis toimuvad erinevad ekskursioonid, kus on võimalus osaleda ettebroneerimisel. Ekskursioonil saab ülevaate manufaktuuri rohkem kui 160-aastasest ajaloost. 2,5 km jalgsiekskursiooni raames liigutakse mööda Kreenholmi suletud territooriumi ja käiakse vanas tehasehoones.

Hea teada: Ekskursioonid toimuvad alates 10. aprillist kuni oktoobri lõpuni igal pühapäeval kell 12:00 ning lisaks alates 26. juulist kuni augusi lõpuni igal teisipäeval kell 18:00.
12. Iisaku muuseum
Päeva viimaseks osaks on külastus Iisaku muuseumis. Muuseumi õuealal ja aiapaviljonis on võimalik läbi viia mitmeid erinevaid tegevusi ja mänge. Muuseumis toimuvad etteregistreerimisel ka programmid erinevas vanuses külastajatele. Täiskasvanud saavad osaleda erinevates programmides, näiteks “ Retrohõnguline kolhoosipidu”! Peale muuseumi külastust võtame suuna Rakvere poole.

Hea teada: Suvekuudel on muuseum avatud teisipäevast laupäevani (T-R 10:00-17:00, L 10:00-16:00) ja ülejänud aastast teisipäevast reedeni (09:00-16:00). Muud ajad (õhtused ajad, nädalavhateused jms), grupikülastused ja kõik programmid tuleb eelnevalt kokku leppida.
SOOVITAME ÖÖBIMISEKS:
13. Rakvere Linnus
Linnusesse tulles satud 16. sajandi linnuse elu-olu kujutavasse teemaparki, kus nii väikesed kui suured saavad veeta põneva päeva, kehastuda ümber rüütliteks ja sõjameesteks, lahutada meelt ning õppida ühtteist kesk- ja varauusaegsete inimeste elu kohta. Avatud erinevad töötoad, piinakamber, surnutuba, põrgu jms. Linnuses asub ka Schenkenbergi kõrts, kus on hea süüa lõunat.Rakveres asuv linnus pakub kogu perele palju põnevat!

Hea teada: Kell 12:00 toimud Rakvere Linnuses kahurilaskmine.
14. Rehbinderi maja
Krahv Gustav Dietrich von Rehbinderile kuulunud ja hiljem linnavalitsuse hooneks olnud majast on saanud uhke ja huvitav näitustemaja! Mööbliajaloo näitus on Eestis ja meie naaberriikides ainus omataoline ja võimaldab tundma õppida läbi aastasadade siinmail kasutatud mööblit ja tutvuda seeläbi ka muutustega elustiilis ja olmes. Eesti mööbliajaloo näituse ülesehituse aluseks on mööbli ajalooline areng ja nii liigume kronoloogiliselt alates vanimatest esemetest 16.–17. sajandist kuni 20. sajandi algusesse Lutheri vabriku toodanguni.
Hea teada: Avatud: T-P 10:00-18:00.
Aitäh, et tulid kaasa tuuriga “Virumaa ajalugu ja aarded”!
Loodame, et see rännak läbi Virumaa ajaloo, bastionide ja pärandipaikade pakkus avastamisrõõmu ning äratas uudishimu meie ühise ajaloo ja kultuurisilla vastu. Iga samm sellel teekonnal oli võimalus tunnetada tuttavat võõrsil ja avastada Eesti ida- ja lääneranniku varjatud aarded.
Kui see tuur pakkus teile elamuse, siis kindlasti leiate põnevust ka meie teistelt rännakutelt. Avastage rohkem Virumaad- Klinditee ja virupärane toiduteekond Virumaal!