fbpx
Liigu põhisisu juurde Ligipääsetavus

Otsing

Maakonnast

Tapa vald

Tapa vald ühendab endas raudteede sõlmpunkti ja sõjaväelinnakut ning looduskauneid kohti koos vaatamisväärustega, mis alles ootavad avastamist! Juhindume valla tunnuslausest: "Iga tõru loeb".

Tutvustus 

Tapa vald on tekkinud Tapa linna ja endise Lehtse valla ja Saksi valla baasil, 2017. aastal ühines Tapa vald Tamsalu vallaga. Tapa vald on suuruselt teine omavalitsus Lääne-Viru maakonnas.

Tapa raudteejaam paikneb raudteede sõlmpunktis, mis tagab hea ja kiire teenindamise peaaegu üle Eesti – Tallinna, Tartu ja Narva suunal – järjest tihedamaks ja kiiremaks see rongisõit muutub. Tapa on ajalooline sõjaväelinn, siinne sõjaväelinnak on Eesti kaitseväe suurim. Rohelises kamuflaažis kaitseväelased ja NATO liitlased ilmestavad linnapilti ja loovad meile turvatunnet. Nii Tapa kui Tamsalu on hubased ja rahulikud väikelinnad, kus osutatakse mitmesugust spordi- ja kultuuriteenust.

Tapa vald sisaldab endas palju muudki, sealhulgas kauneid kohti Tapa valla erinevates piirkondades – näiteks Moe Peenviinavabrik koos Moe Muuseumi ja Külastuskeskusega Tamsalu tammepark ja Kukeloss, Jäneda Aidahotell ja loss, Lehtse off-road, Porkuni järv, mille järvesaarel asub Porkuni mõis ja Paemuuseum.

NATO sõjaväelased minemas helikopterile
Ain Liiva

Haridus ja noorsootöö

Tapa vallas on hea üles kasvada ja haridust saada. Olemas on kvalifitseeritud õpetajad ja haridusalase töö hea koordineeritus vallas, samuti laste- ja õpilasesõbralik ning turvaline õpi- ja kasvukeskkond ning alus- ja põhihariduse kodulähedus.

Seoses koolivõrgu korrastamisega luuakse alates 01.09.2024 Tapa Valla kool, kus on kolm 6-klassilist õppekohta: Tapa linnas, Lehtse alevikus ja Jäneda külas. Tapa Gümnaasium jätkab tegevust Tapa linnas 7.–12. klassiga ja Tamsalu linnas Tapa gümnaasiumi õppekohana 10.–12. klassiga. Tamsalu Gümnaasium muutub põhikooliks ja jätkab 9-klassilisena.

noorte manoliiniansambel mängimas
Helin Siibak, Tapa Muusika- ja Kunstikooli noored õpilased

Tapa vallas on kaks huvikooli, Tapa Muusika- ja Kunstikool ning Tapa valla Spordikool.

Tapa valla huvikoolid on Tapa valla allasutused, mis on loodud eesmärgiga toetada laste arengut läbi huvihariduse ning pakkuda Tapa valla lastele ja noortele paremaid võimalusi huvihariduses osalemiseks. Tapa vallas toimuvad erinevad huvitegevused koolides, noorte-, spordi- ja kultuurikeskustes. Huvitegevust noortele pakutakse ka valla kultuurimajades (Lehtse Kultuurimaja, Tamsalu Kultuurimaja, Tapa Kultuurikoda), noortekeskustes (Tamsalu Noortekeskus, Tapa Laste-ja Noortekeskus) ning Tamsalu spordikompleksis. Huviringid on toimuvad Jänedal,  Lehtses, Tapal, Tamsalus ja Vajangul.

Ole kursis meie huvihariduse võimalustega! Tutvu kontaktide ja infolehtedega allpool.

Illustration

Vaba aeg, kultuur ja sport

Vaba aja sisustamine on Tapa vallas jagunenud peamiselt kultuuri, spordi ja noorsootöö valdkonna vahel. Valla kultuuriruumis toimetab igapäevaselt kolm kultuuriasutust, kes tegelevad otseselt erinevate kultuurivaldkonna teenuste pakkumisega.


Tapa Valla Kultuurikeskusel on viis allüksust: Lehtse Kultuurimaja, Porkuni Paemuuseum, Tamsalu Kultuurimaja, Tapa Kultuurikoda ja Tapa Muuseum. Selle keskuse põhimõtteks on tuua kultuur inimestele lähemale ja muuta informatsioon toimuvate ürituste ja sündmuste kohta kõikidele kättesaadavamaks. Igal pool korraldatakse järjepidevalt üritusi ja nauditakse ühise tegutsemise rõõmu.

Tapa Vallaraamatukogu koosneb kuuest allüksusest Tapa ja Tamsalu linnades, Assamallas, Jänedal, Lehtses ning Vajangul.

Tapa Muusika- ja kunstikool tegutseb koos oma kahe allüksusega Tapa ja Tamsalu linnades. Avatud ollakse kõigile vanusegruppidele, pakkudes muusikaarmastajatele võimalust osaleda lauluringides, leida endale sobiv pill või laulda ning õppida tundma noote Helikoja abiga.

Segakoor Leetar on Tapal aktiivselt tegutsenud 1992. aastast. Tapa Linna Orkester on puhkpilliorkester, mis koosneb umbes 35 harrastusmuusikust. Tapa valla mandoliiniorkester tähistas 2024. aastal 10. juubelit, tuntust kogub Tapa muusika- ja kunstikooli õpilaste ansambel Näppepildurid. Tamsalu kultuurimajas ja mujal tegutsevad mitmeid eri vanusegruppe ühendavad (rahva)tantsurühmad ja võimlemisringid.  

Kogu valla kultuuriruumis toimetab igapäevaselt suur hulk kultuuriasutusi ja ligi 100 erinevat kultuuri, spordi, ja vaba ajaga tegeleva mittetulunduslikku organisatsiooni. Sestap pole meil puudust huvitavates üritustest ja põnevatest sündmustest. Igakuine jooksev info ürituste kohta www.tapa.ee ja ka Kultuurikava kalendris (www.kultuurikava.ee).
Iga aastased suuremad sündmused on Tapa ja Tamsalu linnapäevad, Jänedal toimuvad lille- ja talupäevad ning sügislaat. Omaette märgilise tähendusega on Presidendimatk Nelijärvelt -Jänedale.

Sportlikke traditsioone aitavad hoida Tamsalu-Neeruti suusamaraton, Porkuni järve ja Tapa valla rahvajooks, mis kuuluvad maakonna jooksusarja. Lisaks toimuvad iga-aastaselt Kõrvemaa karikavõistlused lauatennises ja Lehtse Pinksi Pühapäevad ning paljud teised spordisündmused. Tapa vallas pakuvad asutusena avalikku sporditeenust Tapa Spordikeskus ja Tamsalu Spordikompleks. Tapa Spordikeskuse haldusalasse kuulub viis peamist objekti, milleks on Tapa linnas spordihoone (Pargi 12), Tapa linnastaadion, Jäneda mänguväljakud, staadion ja spordihoone.

 

Täiskasvanuharidus

Täiskasvanute haridusvõimalusi pakub raamatukogude koolitustele lisaks Tapa Kultuurikoda, Lehtse Kultuurimaja ja Tamsalu Kultuurimaja, kus tegutsevad paljud täiskasvanute hariduse ja elukestva õppe ringid. 

Täiskasvanuharidus koolides ja lasteaedades keskendub lastevanemate koolitamisele. Toimuvad loengud ja töötoad erinevatel teemadel: lapse eakohase arengu toetamine, haridusasutuse ja lapsevanema koostöö võimalused, kaasava hariduse rakendamine jms. Täiskasvanute hariduse arendusel  Tapa vallas viiakse läbi ettevõtjate tööjõuvajaduse kaardistamist ning selle põhjal hinnatakse töötajate täiend- ja ümberõppe vajadusi.

Tapa valla kultuurikoda
Helin Siibak, Tapa Kultuurikoda

Kogukonnaliikumine

Tapa vaksalihoone, Sven Zacek

Olulist rolli mängivad arvukad mittetulundusühingud ja eraettevõtted (nt OÜ Jäneda Mõis, MTÜ Jäneda Muuseum, MTÜ Ühendus RAAAM, kes korraldab etendusi Jäneda Pullitalli teatris ja Tapa vaksalis). Rahvamajad on ka Porkunis (eraomandis, haldab MTÜ Porkuni; renoveeritud 2000ndatel aastatel) ja Vajangul (ruumid kuuluvad MTÜ-le Vajangu Tuletõrjeühing).

Tamsalus asub Tamsalu Muuseum (oma olemuselt koduloomuuseum), mida haldab MTÜ Tamsalu Muuseumi Sõprade Selts, Jäneda mõisas aga Jäneda muuseum, mida haldab MTÜ Jäneda Muuseum. 

Tervishoid

Tapa valla kodanike jaoks tegutsevad Tapa Perearstikeskus OÜ ja Tamsalu Perearstid OÜ. Tervishoiu ja sotsiaalteenuseid osutavad mitmed asutused: Karell Kiirabi AS,  MTÜ Virumaa Tugiteenused ja Viru Haigla AS. Samuti annavad Hoolekandeteenused AS psüühilise erivajadusega inimestele võimalused tegusaks eluks kogukonnas. Olemas on hooldekodud: Imastu Hooldekodu, Pruuna Hooldekodu, Tapa valla hooldekodu,  Tapa Pihlakodu,Viru haigla hooldekodu.

Tapa valla apteeke on Tapa linnas kolm: Tapa Konsumi Apteek, Tapa Grossi Keskuse Apteek ja Jaama Apteek UHMER OÜ ja Tamsalu linnas kaks: OÜ Tamsalu Uus Apteek ja Tamsalu Euroapteek

Ettevõtlus

Tapa valla majanduslik struktuur on mitmekesine: metalli-, puidu- ehitusmaterjali- tekstiili- ja toiduainetetööstus, logistika ning transport, põllumajandus, turism, maavarade kaevandamine (turvas). Tapa valla ettevõtete arendus peab lähtuma asjaolust, et odavale tööjõule suunatud tootmistegevused ei saa olla Eesti mõistes pikaajaline lahendus. 

Tapa valla keskus paikneb Eesti logistilises sõlmpunktis. Probleeme tekitab raudteetaristu monofunktsionaalsus. Tapa valla tööstusettevõtted on koondunud tiheasustusega asulatesse. Suurim elupaik ja ühtlasi ka tööpaik vallas on Tapa linn. Arvestatava suurusega tootmisettevõtted paiknevad lisaks ka Moel, Jänedal ning Saiakoplis.

Tapa linna ettevõtlust mõjutavad raudtee-ettevõtete ning Tapa tööstuspargi areng. Arenenud on puidu-, metalli-, tekstiili- ning plastikutööstus. Turismiettevõtlusega tegeletakse eelkõike Jänedal, kus on olemas vajalik keskkond.

Tapa vald toetab alustavaid ettevõtjaid kuni 5 000 euroga. Loe lähemalt SIIT.

Kogu vajaliku info ja kontaktid vallast leiad siit

Tapa valla koduleht
Illustration