Tutvustus
Rakverel on hea geograafiline asukoht ja optimaalne suurus – elanike arvult on see Eesti suuruselt 8. linn. Rakveres elab u 15 000 inimest ja linna pindala on 10,64 km². Siin on kõik mugavalt käe-jala juures ja olemas kõik eluks vajalik. Linn tegeleb aktiivselt elamuarendusega, et luua uutele soovijaile võimalusi rajada Rakverre oma kodu.
Linnaplaneeringutes on esikohal inimeste turvalisus ja jätkusuutlik linnakeskkond, sestap on siin pidevalt arenev kergliiklusteede võrgustik, energiatõhusad arendused ja palju rohelust, mille krooniks on iidne tammik. Rakvere kannab uhkusega 2023. aastal roheliste sihtkohtade seas saavutatud hõbetaset.
Rakveres põimub ajalugu kaasajaga. Vallimäel kõrguvad ajaloolise maamärgina kunagise võimsa ordulinnuse varemed. Ammustel aegadel asus seal üks suuremaid muinaseesti linnuseid, mida tunti juba 12. sajandil Tarvanpea nime all. Tarvanpea asulat mainitakse esimest korda Läti Henriku kroonikas juba 1226. aastal.
Rakvere on linn alates 12. juunist 1302, kui sai Taani kuningas Erik Menvedilt Lübecki linnaõiguse.
Rakvere Vallimäel kõrgub hiiglaslik Rakvere sümbol, pronksist ürgveise kuju, skulptuur Tarvas (autor Tauno Kangro), mis avati 2002. aastal, kui tähistati 700 aasta möödumist Lübecki linnaõiguste saamisest. Arheoloogilised väljakaevamised tõendavad, et taolised loomad on tõepoolest kunagi Rakvere mail elanud. Ka linna tunnuslause on „Rakvere – väge täis“.
Haridus ja noorsootöö
Rakvere linna hariduselule pandi algus üle 400 aasta tagasi, kui 1597. aastal avati siinmail esimene kool. Täna saab Rakveres haridust omandada alusharidusest kuni rakenduskõrghariduseni, mis annavad õpivõimaluse linnas ligi 3500 lapsele ja noorele. Mudilased alustavad lasteaiateed 2024. aasta 1. septembrist Rakvere linna ühendlasteaias, mis kannab nime Rakvere Linna Lasteaed. Põhiharidust saab omandada Rakvere Põhikoolis, Rakvere Vabaduse Koolis ja Rakvere Reaalkoolis, lisaks ka Rakvere Waldorfkoolis ja Rakvere Eragümnaasiumis.
Keskhariduse omandamiseks saab õpiteed jätkata Rakvere Riigigümnaasiumis, Rakvere Eragümnaasiumis ja Rakvere Waldorfkoolis.
Huvihariduse omandamiseks on loodud võimalused Rakvere Muusikakoolis, Rakvere Spordikoolis ning linnas tegutsevates erahuvikoolides. Huviringid töötavad linna üldhariduskoolides, erakoolides ja kolmanda sektori asutustes.
Rakvere linnas on mitmekesised noorsootöövõimalused. Rakvere Avatud Noortekeskus kaasab oma tegevusse noori vanuses 7-26. Lisaks saavad aktiivsed noored osaleda Rakvere linna õpilasesinduses.
Kutse- ja täiskasvanuharidust saab omandada Rakvere Ametikoolis ja Rakvere lähistel asuvas Tallinna Tehnikakõrgkooli Teenusmajanduse instituudis (kool pakub ka kõrgharidust). 1. novembrist 2024 alustab Tallinna Tervishoiu Kõrgkool vastuvõttu Rakveres avatavale õe õppekavale, mis alustab õppetegevusega veebruaris 2025.
Rakvere haridus- ja huviasutused
Vaba aeg, kultuur ja sport
Rakveres on läbi aegade korraldatud nii suurejoonelisi kui ka omanäolisi kultuuri- ja spordiüritusi. Olime pikka aega Euroopa väikseim linn, kus tegutseb oma kutseline teater. Siin on kaasaegne kino, armastatud Aqva spaa, Lääne-Virumaa Keskraamatukogu, meeldejäävaid maitseelamusi pakkuvaid restorane ja kohvikuid ning mitu omanäolist muuseumi: ainulaadne Eesti Politseimuuseum, linnakodaniku majamuuseum, Rehbinderi maja jt.
Kultuurisündmustest on populaarsemad Rakvere linna päevad, rahvusvaheline teatrifestival Baltoscandal, põlvkondi ühendav Meeste Tantsupidu, Rakvere linna aukodaniku helilooja Arvo Pärdi auks korraldatavad muusikapäevad, rahvustoitude- ja kultuurifestival Kamalammas, Rakvere Kultuurifestival jmt. Siit on alguse saanud mitmed toredad algatused nagu jooksuvõistlus Eesti Ööjooks, Punklaulupidu, Üldluulepidu jne.
Rakveres väärtustatakse rahvakultuuri – siin tegutseb mitmeid tantsuansambleid ja laulukoore.
Ajalugu põimub kaasajaga igal sammul. Palju üritusi toimub aastaringselt unikaalses, ligi 7 ha suuruses Rakvere Vallimäe vabaõhukeskuses (valminud 2020). Uuenduskuuri läbinud linna esindustänav – Pikk tänav kutsub imetlema vanalinna arhitektuuriajalugu. Pikk tn 22 asuval Sigtuna platsil avaneb unikaalne võimalus kiigata 150-aasta tagusesse linnamiljöösse. Kuulsate kollaste kuplitega urbanistlikul Rakvere Keskväljakul saab mälestuseks teha selfi linna aukodanikule, Arvo Pärdile pühendatud skulptuuri “Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas” juures.
Keskväljaku ääres on Ferdinand Gustav Adoffi poolt projekteeritud ajalooline turuhoone ja üks Eesti esinduslikum pangahoone. Lisaks on Rakveres mitmeid sümbolite arhitekti Alar Kotli projekteeritud hooneid – ühes neist, Pauluse kirikus, käib praegu Arvo Pärdile pühendatud Ukuaru muusikamaja ehitus, mis valmib 2025. aasta lõpuks.
Rakveres on laialdased sportimise võimalused nii profisportlasele, harrastajale kui ka lastele. Meil on kaasaegsed välijõulinnakud, linnastaadion, vaheldusrikka maastikuga Palermo terviserajad, madalseiklusrada, tenniseväljakud, discgolfipark, pumptrack ja kergliiklusteed jpm. 2022. aastal tituleeriti Rakvere Euroopa Spordilinnaks.
Kogukonnaliikumine
Rakveres on 19 linnaosa: Kondivalu, Kukeküla, Kurikaküla, Lennuvälja, Lepiku, Lilleküla, Linnuriik, Moonaküla, Mõisavälja, Paemurru, Palermo, Roodevälja, Seminari, Südalinn, Taaravainu, Tammiku, Vallimäe, Vanalinn, Õpetaja heinamaa.
Kogukonnaliikumine kogub Rakveres järjest hoogu ja tänu aktiivsetele eestvedajaile korraldatakse mitmes linnaosas vahvaid, ositi juba traditsiooniks kujunenud sündmusi, mis liidab nii linnaosade elanikke kui kogukonda tervikuna.
Samuti on Rakveres palju aktiivseid mittetulundusühingud.
Tervishoid ja heaolu
Rakvere linnas on tervislikuks eluks head võimalused. On küllaldaselt rohelust, samuti head ja mitmekesised sportimisvõimalused.
Esimese etapi üldarstiabi osutavad Rakvere linnas perearstid. 2019. aastal valminud esmatasandi tervisekeskuses töötavad 10 perearsti ja 2 psühhiaatripraksist.
Ambulatoorset eriarstiabi osutavad nii AS Rakvere Haigla kui ka erapraksisena tegutsevad erialaarstid. Rakvere Haigla osutab piirkonnas päevaravi ja ambulatoorset arstiabi (koduõendus, statsionaarne õendusabi). 2021 avati Rakvere Haiglas Lääne-Virumaa hooldus-, taastusravi ja rehabilitatsiooni keskus.
Rakveres on palju apteeke ja linn kuulub tervist edendavate omavalitsuste võrgustikku.
Ettevõtlus
Rakvere linnas ja ümbruskonnas on palju tugevaid ettevõtteid. Eraettevõtluse rohkus ja mitmekesisus, sh tööstusalade järjepidev arendamine on Rakvere tugevuseks. Rakveres on registreeritud ettevõtteid kokku u 1300. Enim jae- ja hulgimüügis (228), ehituses (198) ja kinnisvaras (104).
Suuremad tööandjad on Jeld-Wen Eesti AS (686), AS Rakvere Haigla (478), Aldar Eesti OÜ (374), Weekend Eesti OÜ, AQVA Hotel & Spa, AS Pihlaka. Suurim avaliku sektori asutus on Rakvere Linnavalitsus koos hallatavate asutustega.
Keskmine brutopalk oli Rakveres 2023. aastal 1420 eurot.