Lääne-Virumaal toimub vilgas kultuurielu, seda nii professionaalsel kui harrastuslikul tasemel. Julgus ja tahe korraldada omanäolisi sündmusi ning toetav taristu on kujundanud maakonnale mitmekesiste sündmuste korraldaja maine. Meeste Tantsupidu, Ööjooks, Funkfest, Festheart Rakvere linnas, Wähja festival Väike-Maarjas, Sõmeru Maaelufestival Rakvere vallas, Viru Folk Haljala vallas või CADrina Festival Kadrina vallas – kõik need ja paljud teised eriilmelised ettevõtmised maakonna mitmetes paikades elavdavad kohalikku elu ja pakuvad virupäraseid elamusi külastajatele!
Ela ja ole
Kultuur ja vaba aeg
Rakvere Teater
Läänevirukad saavad uhkust tunda kutselise teatri olemasolu üle.
Rakvere Teater on 1940. aastal Virumaale loodud professionaalne teater, mille repertuaarist leiab nii eesti kui maailmadramaturgiat, lastelavastusi ja kaasaegseid eksperimente. Samas on Rakvere Teater tuntud ka kui väljasõiduteater – etendusi antakse üle Eesti nii suuremates kui väiksemates kohtades.
Teatrikompleksi kuulub veel 144 kohaga Teatrikino, kus näeb nii laiatarbe- kui ka väärtfilme. Teatrikohvikus pakutakse sooja lõunat ja korraldatakse kontserte, Teatrigaleriis vahetuvad igakuiselt näitused.
Lavastusi mängitakse 411-kohalises suures saalis, kus on klassikaline itaalia lava, ning väikese maja 118 vaatajat mahutavas black-box’is. Üle aasta korraldatakse Rakveres rahvusvahelist etenduskunstide festivali Baltoscandal.
Keskmiselt kord kuus mängitakse valitud etendusi laupäeviti lõunase algusajaga, mõeldes kaugemalt tulijatele ja neile, kes sõltuvad ühistranspordist.
Teatripakette, millesse kuuluvad teatripiletid ja soodne majutus, pakub Rakvere Teater koostöös Katariina Külalistemaja, Aqva Hotel & Spa, Art Hotelli, Hotell Wesenberghi, Hotell Villa Theresa ja Vinni Spordikompleksiga.
Lisaks kutsub vanasse mõisa rajatud Rakvere Teatri kompleks läbi viima mitmesuguseid üritusi. Selleks on olemas võimalusterohked ruumid, professionaalne heli- ja valgustehnika, toitlustust pakub Teatrikohvik.
Lahemaa mõisad
Kas teadsid, et Lääne-Virumaa on mõisate poolest Eesti kõige rikkam maakond – kokku on Eesti Mõisaportaali järgi maakonnas 156 mõisa. Suur osa neist on ühel või teisel moel tänaseni kasutusel. Tuntumaid neist on Lahemaa looduse rüpes asuvat Eesti kolm kaunimat mõisa: Palmse, Sagadi ja Vihula. Otsekui kolm õde on nad kõik küll eripalgelised, kuid sarnaselt elegantsed ja külalislahked.
Virumaa Muuseumide alla kuuluvast Palmse mõisast on kujundatud vabaõhumuuseum, Sagadi metsamuuseumis jagatakse teadmisi loodusest ja mõisahoones mõisa enda ajaloost. Vihula on aga arenenud luksuslikuks puhkusepaigaks. Kolm renoveeritud mõisaansamblit moodustavad ühtse pärlikee, kus hoitud on sajanditevanused traditsioonid, kuid kuhu on oskuslikult põimitud ka kaasaegseid võimalusi.
Kauneid mõisu on aga kultuuri- ja ajaloohuvilisele uudistamiseks maakonnas veelgi. Pane endale kokku põnev mõisakultuuri avastusreis SIIT.
Virumaa Muuseumid
Põnevaid avastusretki pakuvad Virumaa Muuseumide suuremad ja väiksemad muuseumid. Rakvere linnas Vallimäe nõlval asuvas Rakvere Linnuses saavad külastajad kogeda keskaja eluolu ja tunnetada tolle aja atmosfääri. Keskaegse linnuse hoovis liiguvad ringi linnuse loomad ühes hobuse ja eesliga. Külastajal on võimalik maitsta keskaegsete retseptide järgi valmistatud roogi ning julgemad võivad piiluda sisse piinakambrisse ja tajuda keskaja inimese kõige suuremaid hirme ka surmatoas ja põrgus.
Laskudest Rakvere linnusest alla linna, satute ajaloolisele Pikale tänavale. Astuge siis sisse Rakvere linnakodaniku muuseumisse, et näha, kuidas elati Rakveres ligi 100 aastat tagasi ehk siis, kui polnud veel elektrit! Audiolavastuse abil on võimalik linnakodaniku majamuuseumis ringi liikuda ning kui hoolega kuulata, võib magamistoa kapist kosta isegi kleitide kahinat ja tüdrukute naeruturtsatusi.
Pikal tänavalt kesklinna poole jalutades ei saa kindlasti märkamata jääda Eesti Politseimuuseum ning selle peegelmajast kassa. Politseimuuseumis saavad külastajad läbi praktiliste tegevuste ja mängulise lähenemise kogeda politseinike igapäevatööd. Mõõta saab enda reaktsioonikiirust auto roolis, panna selga politseivarustust, võtta sõrmejälgi, kehastuda eriüksuslaseks või panna end proovile kohtueelse uurimislabori spetsialistina.
Kohe Politseimuuseumi kõrval on uksed avanud Eesti mööblimuuseum ehk Rehbinderi maja. Seal avaneb külastajale uus näitus “Toolile nõjatudes”, mis on ainulaadne Eestis ja naaberriikides ning tutvustab mööbliajalugu läbi sajandite.
Kellele meeldib ajalooline mööbel ja unikaalsed lood ning kes naudivad seda kaunis keskkonnas, peaksid kindlasti külastama otse Lahemaa südames asuvat imelist Palmse mõisa. Selles esimesena terviklikult taastatud mõisaansamblis saab nautida parkide, aedade ja ajalooliste hoonete ilu ning suurepärase ülevaate Eesti mõisaelust ja -arhitektuurist läbi sajandite. Külastajaid ootavad avatud näitused, sepikoda, palmimaja, mitmed toidukohad ning loomulikult kaunid pargid ja õunaaed.
Sport ja terviseliikumine
Lääne-Virumaal on sport au sees! Maakonna suurepärane sporditaristu võimaldab tegeleda väga paljude spordialadega. Maakonna 5 ujulat, omavalitsuste spordihooned, moodsad pump-trackid ratturitele või siis suusa- ja terviserajad ning kergliiklusteed kutsuvad liikuma nii harrastajaid kui tõsisemaid sportlasi. Seetõttu pole juhuslik, et maakond võõrustab igal aastal põnevaid ja mitmekesiseid rahvaspordiüritusi: Viru Maraton, Ööjooks, Käsmu-Võsu avaveeujumine, Ebavere rattasõit – spordisündmusi leidub igale maitsele. Samuti toimub spordientusiastide eestvedamisel maakonnas aastas 5 erinevat liikumissarja, kuhu on oodatud kõik osalejad olenemata oma sportlikust vormist ja vanusest. Igal aastal tunnustatakse maakonnas erinevaid liikumis- ja spordientusiaste ning eestvedajaid.
Kasulik info
Raamatukogud
Lääne-Virumaal on 35 rahvaraamatukogu, mille ühtekokku enam kui poole miljoni raamatu seast leiab iga soovija endale vajaliku. Raamatukogudest leiab ka ajalehti, ajakirju ja mänge. Raamatukogudes on tasuta internetiühendus, raamatukoguhoidjad aitavad ja õpetavad e-teenuste ning digivahendite kasutamist. Üha enam on raamatukogudes kohti kaugtöö tegemiseks.
Raamatukogud korraldavad tasuta kirjandusüritusi, loenguid, kontserte ja näitusi. Lastele pakutakse lugemisprogramme, viktoriine ja erinevaid tegevusi vaba aja veetmiseks. Selleks, et raamatukogudest laenutamine oleks mugavam, on mitmetel raamatukogudel raamatukapid, mille kaudu saab raamatud kätte ka siis, kui raamatukogud on suletud.
Täpsema ülevaate maakonna raamatukogudest saab kohalike omavalitsuste lehtedel.