Selles intervjuus räägime OÜ Pisirohe asutajate Artur Raudna ja Marit Mäesaarega, kes kasvatavad söögiks ja toitude kaunistamiseks mõeldud pisirohetaimi ja söödavaid õisi.
Rääkige oma ettevõttest ja selle tegevusalast. Mis ajendas teid alustama just selles valdkonnas ja milline oli teie teekond siiani?
OÜ Pisirohe tegeleb kokkuvõtlikult taimede ja teadmistega. Peamiselt kasvatame ja pakume inimestele söögiks ja toidu kaunistamiseks pisirohetaimi ehk võrseid ja söödavaid õisi. Samuti kasvatame suvel ka muid maitsetaimi ja lõikelilli ning pakume haljastusteenust. Taimekasvatuse kõrval on suur osa inimestele taimealaste teadmiste pakkumisel. Teeme koolitusi, õpitube, seda nii enda juures Partsi talus kui üle Eesti. Samuti kirjutame taimedest artikleid ajakirjandusse.
OÜ Pisirohe on Artur ja Marit, taimed on meid alati ümbritsenud ja nüüd on meil hea meel ka teisi inimesi söödavate pisirohede ja õitega varustada. Marit on elukutselt õpetaja ja aednik, botaanikaaia taust annab tugevad teadmised iluaiandusest. Artur on entusiastlik hobiaednik, tänu kellele OÜ Pisirohe loodi.
Mis teeb teie tooted turul eriliseks ja kuidas eristute konkurentidest?
Pisirohe ehk võrsed on väikesed maitse- ja köögiviljataimede tited, mis on väga tervislikud ja ilusad. Nendega kaunistatakse toite või süüakse salatiks. Meie pisirohe saab aastaringselt.
Söödavad õied on uus põnev toidutrend, kaunid õied muudavad iga roa eriliseks ja kordumatuks. Erinevad tooted pisirohest ja söödavatest õitest. Kuna me hindame väga jätkusuutlikku ja keskkonnasõbralikku põllumajandust, leiame me alati kõigele oma koha. Näiteks kuivatame me nii pisirohe, kui õisi ja teeme neist erinevaid huvitavaid tooteid, nii maitsesoola- kui suhkurt, õiepuru-, tolmu- ja siirupit, jahvatatud pisirohe jne.
Teeme erinevaid taimekasvatusega seotud koolitusi, õpitube. Peamiselt pisirohe ja söödavate õite kohta, ka idandamise ja iluaianduse kohta. Need on mõeldud nii alustavale rohenäpule, edasijõudnud aednikule, kokkadele, asjaarmastajatele, lastele – ühesõnaga kõigile.
Lääne-Virumaale tõi meid soov Tallinnast ära saada maale, suurt rolli mängis Tapa/KV/raudtee ja mõistliku hinnaga ajalooline mõisahoone, kus nüüd nii elame kui ettevõtlust teeme.
Mis tõi teid Lääne-Virumaale ja kuidas on see piirkond aidanud kaasa teie ettevõtte arengule? Millised väljakutsed on siiani esile kerkinud?
Lääne-Virumaale tõi meid soov Tallinnast ära saada maale, suurt rolli mängis Tapa/KV/raudtee ja mõistliku hinnaga ajalooline mõisahoone, kus nüüd nii elame kui ettevõtlust teeme.
Meie teekond sai alguse Lääne-Virumaa Arenduskeskusest, kuhu läksime oma pisirohedest rääkima. Meid vastu võtnud naine oli nii soe, armas ja toetav, ta julgustas meid väga alustama. Läbisime ettevõtluse baaskursuse ja hakkasime vaikselt toimetama, vahepeal õppisime erinevatel kursustel veel tarku asju juurde. 2023 saime Julge Alustaja tiitli, mis motiveeris jätkama ja uusi suundi leidma, sest olgem ausad, taimedega tegelev väikeettevõte peab olema loov, paindlik, julge ja toimekas. Eelkõige on meid toetanud aga inspireerivad kliendid, nii inimesed kellele püsivalt taimi viime ja kelle silmad alati säravad, kui uued näod, kes on meid avastanud kas ise internetist või kogemata kombel külla sattudes.
Suurimad väljakutsed on seotud meie enda väiksusega, samas ka sobivate abikäte leidmise ja transpordiprobleemi lahendamisega. Kuna oleme siin maakonnas uued, võtab ka kogukonnaga tutvumine ja sõbraks saamine aega. Kuid Lääne-Virumaa on õpetanud meid olema loovad, kohalikud, lihtsad ja omad. Kohalik loodus on inspireerinud lillekimpude loomisel ja peenarde kujundamisel.
Kõige ägedam on kuulda inimeste ahaa-efekti, kui nad tutvuvad erinevate pisirohedega või saavad uusi teadmisi söödavatest õitest.
Millist kogemust pakute oma klientidele ja kuidas on nad teie toodetele ja teenustele reageerinud? Jagage mõnda eriti meeldejäävat tagasisidet, mis teid inspireerinud on.
Kõige ägedam on kuulda inimeste ahaa-efekti, kui nad tutvuvad erinevate pisirohedega või saavad uusi teadmisi söödavatest õitest. Elamuste loomine ja maitsenüansside pakkumine on nii tore. Söödavad õied on pigem uus toidutrend ja südantsoojendav on kuulda, kui mõni vanem meesterahvast näiteks begooniaid maitstes jääb lapsepõlve meenutama ja räägib, kuis nad igal sügisel kooli eest kõik begooniad nahka pistsid. Sellelaadset lugu pole me vaid 1, 2 või 3 korda kuulnud, ikka enam. Siiani on meeles ka ühe väga kogenud ja hinnatud aedniku üllatus, kui talle pisirohesid tutvustasime. „Ma oleksin võinud terve elu rediseid, porgandeid, peete harvendades need hoopis ära süüa, mitte prügiurni visata!“
Mida hindate kõige rohkem oma klientide juures ja kuidas hoiate nendega häid suhteid?
Me töötame väga kliendipõhiselt, ehk kasvatame spetsiaalset oma inimestele taimi ja tarnime neid, et nad saaksid kõige kvaliteetsema ja värskema kauba. Hoiame häid suhteid ja tänu sellele on meid palju pikaealisi kliente. Oleme paindlikud ja alati olemas. Ka koolituste osas leiame alati kliendile parima lahenduse.
Millised on teie ettevõtte peamised eesmärgid ja plaanid tulevikuks? Kuhu soovite järgmise paari aasta jooksul jõuda?
Plaan on jätkata pisirohede ja söödavate õitega, sest nad pakuvad toidulaual nii ilu kui tervist ja inimesed soovivad seda. Väikesed värvisised ja ilusad taimed toovad rõõmu. Ja koolitustel meeldib inimestele õppida ise taimi kasvatama, teadmised on ikkagi julgeolek. Samuti on plaan tegeleda suuremalt hooajalise maitsetaimede ja lõikelillede kasvatamisega.
Kuidas leiate ja hoiate ise motivatsiooni igapäevatöös ja mis oleks see see üks asi, mida soovitaksite teistele ettevõtjatele, kes kaaluvad oma ettevõtte asutamist Lääne-Virumaal?
Suur mõttetera, mille järgi toimetame on: „Muudame taimedega maailma paremaks“. See võtab kokku söögi-, kui ilustaimede kasvatamise, pakkumise, tutvustamise. Kõigile hakkajatele inimestele, kes soovivad ise midagi ette võtta ütleme, et „Alustage ja proovige, enne ei saa teada, kui pole teinud.